Vrapçişte İlköğretim Okulu Vrapçişte Futbol Kulübü Pazarce.COM - Online İlan Sitesi
Giriş
Vrapciste.COM
Web site URL:

Bu bayram Makedonya Türklerinin varlığının kanıtıdır

Makedonya Türklerinin resmi bayramı olan 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı’nın merkezi töreni, bu akşam Makeodnya Türk Sivil Teşkilatlar Birliği ( MATÜSİTEB) organizasynunda T.C. Üsküp Büyükelçiliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yunus Emre, Yurtdışı Türkler ve Akraba Türkleri Başkanlığı’nın desteği ile Üsküp’teki Holiday İnn otelinde gerçekleştirilen “Dünden yarına Makedonya’da Türkçe Eğitim” konulu konferansla yapıldı.

“Hayal Kahvesi” Kırçova’dan izleyicilerin beğenisini topladı

Makedonya’da 21 Aralık Türkçe EğitimBayramı kutlamaları kapsamında, 20 Aralık’ta Kırçova’da tiyatro gösterisi düzenlendi.

Koço Ratsin Kültür Evinde gerçekleştirilen etkinliğe, Kırçova Belediyesi Meclis Başkanı Kamil Aliu, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Başkanı Tahsin İbrahim ve yönetimi, dernek başkanları, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda Kırçovalı katıldı.

Tiyatro gösterisi öncesi açıklamalarda bulunan MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim, Kırçova’yı Makedonya Türklüğünün merkezi olarak nitelendirdi.

İbrahim, “Bizi birbirimize bağlayan en güçlü bağımız Türkçemizdir. Anamızın ak sütü kadar helaldir Türkçemiz bizim. Dolayısıyla helal olan Türkçemize sahip çıkmamız hem bizim hem velilerin hem de bunun yaşatılması ve yaygınlaştırılması için öğrencilerimizin görevidir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, “Hayal Kahvesi” isimli oyun sergilendi. Meddah tiplemesi, ortaoyunu ve Karagöz ile Hacivat katılımcıların büyük beğenisini toplarken, Cem Karaca tiplemesiyle de söylenen şarkılara eşlik edildi.

Konuşmaların ardından Ankara’dan gelen Müstakil Sahne Sanatları ve Eğitim Derneği (MÜSSED) Feyzi Alem’in Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler, AA’ya yaptığı özel açıklamada, Türkiye’den bir tiyatro ekibinin 1938 yılından sonra ilk kez bu şehre gelmesinden dolayı memnun olduklarını söyledi.

İkiler, “Bizden kilometrelerce uzakta çocuklar Türkçe öğreniyormuş. Bayram havası var. İşte biz de burada bu güzel Türkçenin içinde sizlerle birlikteydik” diye konuştu.

Kırçova’daki etkinlik, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle, MATÜSİTEB tarafından organize edildi.

-21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı

21 Aralık 1944’te Makedonya’da yaşayan Türklerin eğitim haklarını kazandığı gün olarak kaydediliyor.

15 Şubat 2007 yılından itibaren, bu gün Makedonya Türklerinin resmi bayramı olan kutlanıyor. Merkezi kutlamalar yarın Üsküp’te gerçekleşecek.

 

Alıntı: Yeni Balkan

Yaser Ve Naser: “Sağlıklı Dişler, Güzel Gülüşler İçindir”

Üniversiteyi tamamladıktan sonra en büyük hedefimiz, din, dil, ırk ayrımı yapmadan diş sağlığı alanında bütün vatandaşlarımıza en iyi bir şekilde hizmet etmek, onlara diş sağlığının korunması hakkında faydalı tavsiyelerde bulunmak ve sağlıklı dişlere sahip olmalarına vesile olmaktır.

Avrupa'nın Göbeğinde Bir Çınar; "Üsküp Türk Tiyatrosu.."

64 yıldır Türk tiyatrosuna hizmet eden Makedonya Milli Kurum Türk Tiyatrosu’nun belgeseli çekildi. “Balkanların Kalbindeki Sahne” adlı belgesel 8-12 Mayıs’ta TRT Belgesel Günleri’nde izlenebilecek. Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’sını 1979’da sahneleyince Avrupa’da ve tüm dünyada dikkat çeken tiyatro, bugüne kadar yaklaşık 300 oyun sahneledi.

Makedonya Öğrenciler Yeniden Sokaklarda

İlk protestoya nazaran daha fazla öğrencinin katıldığı protesto yürüyüşünde, Makedonca, Arnavutça ve Türkçe dövizler açıldı ve devlet sınavına karşı sloganlar atıldı.

  • Kategori Eğitim

NATO'dan Makedonya'ya "Reform" Uyarısı Yapıldı

NATO Askeri Komite Başkanı General Knud Bartels, Makedonya’daki askeri reform sürecinin devam etmesinin büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. Makedonya ziyareti kapsamında Makedonya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Goranço Koteski ile görüşen Bartels, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. 

Aile Hekimleri Ebola Eğitimi Görecek

Sağlık yetkilileri, şu ana kadar Makedonya’da ebola vakasına rastlanmadığını, ancak olası salgın karşısında hazırlıklı olunması için gereken önlemlerin alınacağını vurguladılar.

Sağlık Kuruluşları Disipline Ediliyor

Sağlık bakanlığı ülkedeki sağlık sistemini iyileştirme ve geliştirme adına yeni adımlar atmaya devam ediyor. Son günlerde özellikle hastanelerde randevuların sebepsiz yere ertelenmesi vatandaşların büyük tepkilerine yol açıyordu.

Kalem Erbabımız Necati Zekeriya

İkinci Dünya Savaşı’nın sonu ve Yugoslavya’nın kurulmasıyla bu ülkede yaşayan Türklerin yaşamında yeni bir dönemin başladığı da bilinen bir gerçektir.

Atatürk Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nda Anılacak

T.C. Üsküp Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü münasebetiyle 10 Kasım Pazartesi günü Üsküp Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nda saat 9.00’da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçliliği tarafından tören düzenleneceği bildirildi.

Türk Demokratik Partisi’nin Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı Düzenledi

TDP MYK'sında memurların işe alınımı konusu ele alındı. Bu bağlamda; hem geçtiğimiz ay açılan polis memurları ilanında, hem de önümüzdeki ay hükümet tarafından açılacak olan yeni devlet memurlarının işe alınımı ilanı ile ilgili, partinin gereken çalışmaları yapması ve ilanlarda Türklerin hakça temsil edilmesi konularında çalışmaları takip etme kararı alındı.

Kamu Kurumları Artık Daha Verimli Çalışıyor

Uzmanlar, etkin bir kamu yönetimi idaresinin, yatırımları artıracağı ve ekonomiyi olumlu etkileyeceği noktasında hemfikir. Geçtiğimiz dönem içerisinde çok sayıda kamu kuruluşu, kamu işlerinde birçok yenilik gerçekleştirdi. İşlevselliklerini artıran kamu idareleri, verimsiz harcamaları azaltarak, hizmet kalitelerini arttırdılar. 

Makedonya’dan Beyin Göçü Durdurulamıyor

Makedonya Meclisinde milletvekillerinin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı ZoranStavrevski gençlerin ülkeyi terk ederek yabancı ülkelere gitmeleri engellemek için ulusal strateji hazırlanması gerektiğini söyledi. 

Avrupa Birliğinden Makedonya’ya Yaşam Kalitesini Artırma Fonu

Avrupa Birliği (AB), Katılım Öncesi Mali Yardım (İPA) fonları kapsamında, 2014-2020 dönemi için Makedonya’ya 664.2 milyon avro ayırdı. Avrupa Birliği’nden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Besimi, AB’nin Makedonya Büyükelçisi  Aivo Orav ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İPA fonlarının nasıl kullanılacağına dair stratejilerini açıkladı.

Hava Kirliliği Alarm Veriyor

Hava kirliliği Makedonya’yı tehdit etmeye devam ediyor. Ülke genelinde fabrika ve diğer sanayi işletmelerinin filtreleme sistemlerinin yetersiz olması hatta bazı fabrikaların filtresiz faaliyet göstermeleri hava kirliliğinin ciddi boyutlara ulaşmasına neden oluyor. Çevre Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre ülkedeki araç sayısının fazla olması ve odun kömür kullanımın hala yaygın olması da hava kirliliğinin artmasında etkili olan faktörler arasında yer alıyor.

Bu RSS beslemesine abone ol
Sportbook sites http://gbetting.co.uk/sport with register bonuses.

Banner 468 x 60 px